Event News no image

Published on June 7th, 2012 | by Sharilyn Johnson

0

2012 Canadian Comedy Awards Nominees

It’s that time of year again! Canada’s best comic talent will battle it out for Canadian Comedy Awards in 29 categories this August, and the lucky nominees were announced today at Yuk Yuk’s in Toronto.

Below is the full she-bang! And full disclosure: Third Beat’s publisher, Sharilyn Johnson (that’s me) is part of the CCA’s communications team this year, so imagine this list being delivered with the tone of “phht, I’ve known about this for a week“.

Comedy Person of the Year
Gerry Dee
Kenny Hotz
Steve Patterson
Nikki Payne
Martin Short

The Phil Hartman Award
Kate Davis
Jo-Anna Downey
Joe and David Flaherty
Colin Mochrie
Eric Toth
LIVE

Best Male Stand-Up
Mark Forward
Ron Josol
Dave Merheje
Ron Sparks
Pete Zedlacher

Best Female Stand-Up
Kate Davis
Allyson Smith
DeAnne Smith
Kristeen von Hagen
Christina Walkinshaw

Best Stand-Up Newcomer
Steve Patrick Adams
Heidi Brander
Tom Henry
Julie Kim
Josh Williams

Best Comedic Play, Revue or Series
Blind Date
Celebrity Roasts
Rap Battlez!
The Script Tease Project
Hypnogogic Logic

Best One Person Show
The Best of ‘The Newsdesk with Ron Sparks’
The Cockwhisperer-A Love Story
ELLAmentary
Mickey & Judy
Sex, Religion & Other Hang-ups

Best Sketch Troupe
Falcon Powder
Hot Thespian Action
Jape
Peter n’ Chris
Uncalled For

Best Improv Troupe
Blind Date Company
M&M
Mantown
The Sunday Service
2-Man No-Show

Best Male Improviser
Matt Baram
Ryan Beil
Alistair Forbes
Mark Meer
Taz VanRassel

Best Female Improviser
Dale Boyer
Sarah Hillier
Caitlin Howden
Stacey McGunnigle
Rebecca Northan

TELEVISION

Best Television Show
Almost Heroes
The Debaters
Michael: Tuesdays & Thursdays
Picnicface
Todd & The Book Of Pure Evil

Best Taped Live Performance
Graham Chittenden – Comedy Now!
Steve Patterson, Sean Cullen, Pete Johannson, Derek Edwards and Nathan Macintosh – The Debaters (Tea vs. Coffee and Too Many TV Channels)
Mark Forward – The Late Late Show with Craig Ferguson
Nathan Macintosh – Comedy Now!
Darrin Rose – Comedy Now!

Best Direction – Television Program or Series
Adam Brodie & Dave Derewlany. Funny As Hell
Kenny Hotz & Sebastian Cluer – Kenny Hotz’s Triumph of the Will
Don McKellar, Michael: Tuesdays & Thursdays
Mark McKinney, Less Than Kind (Eps. 313)
Craig David Wallace, Todd & the Book of Pure Evil (Eps. 208 Loser Generated Content)

Best Writing – Television Program or Series
Ken Finkleman – Good God
Matt Watts – Michael: Tuesdays & Thursdays
Bob Martin – Michael: Tuesdays & Thursdays
Andrew Bush, Garry Campbell, Kyle Dooley, Cheryl Hann, Mark Little, Brian Macquarrie, Evany Rosen, Scott Vrooman, Bill Wood – Picnicface
Russell Peters, Clayton Peters, Luciano Casimiri, Kristeen Von Hagen, Jean Paul – A Russell Peters Christmas

Best Performance by a Male – Television
Ryan Belleville – Almost Heroes
Bob Martin – Michael: Tuesdays & Thursdays
Darrin Rose – Mr. D
Pat Thornton – Comedy Bar
Bill Turnbull – Todd & the Book of Pure Evil

Best Performance by a Female – Television
Tommie-Amber Pirie, Michael: Tuesdays & Thursdays
Lauren Ash – Almost Heroes
Samantha Bee – Good God
Amy Matysio, Single White Spenny
Naomi Snieckus – Mr. D

Best Performance by a Ensemble – Television
Call Me Fitz
Good God
Less Than Kind
Michael: Tuesdays & Thursdays
Picnicface

FILM
Best Film
Dark Rising: Summer Strikes Back
French Immersion
Long Branch
Roller Town
The Trial

Best Performance by Male – Film
Gavin Crawford – French Immersion
Pardis Parker – The Dance
Boomer Phillips – Bounty Hunters (Bail Enforcers)
Winston Spear – The Trial
Robb Wells – Beat Down

Best Performance by Female – Film
Olunike Adeliyi – French Immersion
Carolyn Bennett – The Trial
Marthe Bernard – Beat Down
Brigitte Kingsley – Dark Rising: Summer Strikes Back
Jocelyne Zucco – Funkytown

Best Writing – Film
Rob Baker, Dale Boyer, Adam Cawley, Chris Earle, Brian G. Smith – Live from The CenTre – Animal Literacy Group
Pardis Parker – The Dance
Jefferson Lewis, Kevin Tierney – French Immersion
Scott Vrooman, Mark Little, Andrew Bush – Roller Town
Paolo Mancini & Thomas Michael – Running Mates

Best Direction – Film
Brett Blackwell – Boss of Me
Andrew Bush – Roller Town
Deanne Foley – Beat Down
Kevin MacDonald & Ron Sparks – The Trial
Kevin Tierney – French Immersion

RADIO
Best Radio Program or Clip
Am I Right??
Anything Goes with Darren Frost – Guy Earl Controversy
The Debaters – Fast Food
The Debaters – Breaking Up
This Is That

INTERNET

Best Web Clip
Acting Real
Call Me Dad
The Fish Bride
Makin’ a Show – Comedy Bar
Riverdale: The Archie Movie Trailer

Best Web Series
The Casting Room
Comedy Bar
Goodbye Sara Hennessey
Scott Thompson’s Fruit Blog
Sexy Nerd Girl

Best Podcast
Hold Your Applause
Illusionoid
The SeanPod
The Sunday Service presents: A Beautiful Podcast
Stop Podcasting Yourself

Tags:


About the Author

Called "one of the city’s most discriminating comedy critics” by NOW Magazine, Sharilyn has been covering comedy since 1998. She served as the comedy reporter for Winnipeg's Uptown Magazine for five years, and was the host of the radio show Laugh Tracks for three seasons. Her work has also appeared in the Toronto Star, the Winnipeg Free Press, The Apiary, and on CBC Radio's national comedy program LOL.


Comments are closed.

Back to Top ↑